Półfabrykaty do wyrobu biżuterii

Od kiedy pojawiła się moda na biżuterię typu hand made, popularnym zajęciem wielu osób stało się samodzielne tworzenie różnego rodzaju ozdób, od broszek po bransoletki, od naszyjników po kolczyki.

Własnoręcznie robiona biżuteria to przede wszystkim gwarancja oryginalności i unikalności stworzonej ozdoby, czyli po prostu pewność, że nikt inny poza nami czegoś takiego nie będzie nosił. Poza tym dla osób obdarzonych nawet w niewielkim stopniu zdolnościami plastycznymi i manualnymi, robienie  tego typu rzeczy stanowi okazję do realizacji własnych pasji i pomysłów, kształtowania wyobraźni, wreszcie swoistego relaksu. Jak każda praca o charakterze manualnym, własnoręczny wyrób srebrnej biżuterii pozwala się wyciszyć i uciec od zgiełku współczesności w świat estetycznych przeżyć.

Jednak  aby zrealizować swoje zamierzenia, potrzebny nam jest nie tylko projekt danej ozdoby, ale i materiały oraz akcesoria potrzebne do jej wykonania.

z12W pierwszym rzędzie musimy zaopatrzyć się w podstawowe tworzywa, czyli koraliki, sznurki, sutasz, mulinę, kamienie jubilerskie, filc, łańcuszki, linki jubilerskie, druty, żyłki – w zależności od tego, co i jaką techniką chcemy wykonać. Oprócz tego potrzebne będą rozmaite półfabrykaty jubilerskie, które umożliwią złożenie poszczególnych elementów w jedną całość. Chodzi o bigle, elementy niezbędne na przykład do wykonania kolczyków, bazy pod kaboszony, czyli kamienie wykorzystywane w technice sutasz, wszelkiego rodzaju zapięcia, szpilki, sztyfty, ogniwa, rurki, krawatki, konektory, kapturki i szereg innych akcesoriów.

Żeby się w tym wszystkim zorientować, trzeba już dysponować pewnym doświadczeniem we własnoręcznym wykonywaniu biżuterii. Jednak warto przynajmniej spróbować, a jeśli chodzi o osoby początkujące, powinny zaczynać od wykonywania najprostszych, to jest najmniej złożonych ozdób, a podpowiedzi co do właściwego wykorzystania odpowiednich półfabrykatów można bez problemu znaleźć w internecie, nawet w postaci filmików instruktażowych. Swoją przygodę z samodzielnym wyrobem biżuterii możemy zacząć na przykład od obszycia koralikami kaboszonu w postaci kamienia, do czego potrzebny będzie ładny kamień, baza pod kaboszon, koraliki, zapięcie do broszki.